Poniższa analiza przypadku jest stworzona na podstawie rozwiązanego, realnego problemu w firmie produkcyjnej. Przykład stanowi wycinek całości.
Problem: niezadawalająca wydajność (niski zysk w stosunku do nakładów)
Wyzwanie: czy można zaoszczędzić 1.000.000 zł rocznie w procesie produkcji bez zmniejszania wydajności?
W zaprezentowanym przypadku wprowadzenie zmian umożliwiło osiągniecie oszczędności na założonym poziomie. Zaproponowane przez BPI i zastosowane w firmie rozwiązania umożliwiły pracę 1 pracownika w miejsce dwóch pracowników. Możliwa była redukcja etatu jednak zalecamy by pracownika nie zwalniać a przenieść do działu gdzie są wakaty. Oszczędności wynikające z prezentowanych zamian wynoszą w skali roku dla pracy na 1, 2 lub 3 zmianach, kolejno 60.000zł., 120.000zł., 180.000zł. Przy czym ta analiza przypadku pokazuje wycinek większej produkcji – tylko trzy stanowiska/maszyny. Zakładając, że produkcja złożona jest z min. 15 stanowisk/maszyn możliwe będzie wprowadzenie zmian i udoskonaleń dających oszczędności sięgające 1.000.000zł. w skali roku lub więcej. Prezentowany przykład -wycinek, bazuje na realnej produkcji, w której obniżenie kosztu produkcji przyniosły oszczędności ponad 1.000.000zł rocznie. Symulacje przeprowadzono przy użyciu oprogramowania LogABS, którego jesteśmy również dystrybutorem
Zrzut ekranu z symulacji:
Na podstawie symulacji 1 pozyskaliśmy poniższe dane. Na wykresie widzimy zaangażowanie w czynności maszyn i pracowników:
Zrzut ekranu wyników:
Rzut ekranu zmiany pozycji maszyn – maszyny M1 i M2 ustawiono obok siebie:
Zrzut ekranu wyników z symulacji 3:
Ta analiza przypadku prezentuje jedno z możliwych udoskonaleń, których Biznes, Postęp, Innowacje posiada dużo więcej.
Copyright © 2024 Dziękujemy Inovatik