Artykuł

Sposoby na obniżenie kosztu produkcji

Rozwijając przedsiębiorstwo, warto zwrócić uwagę nie tylko na planowanie kolejnych kroków biznesowych, ale także przekalkulować poniesione w trakcie produkcji koszty. Tego rodzaju optymalizacja wymaga wiedzy, doświadczenia oraz intuicji, którą gwarantujemy w naszej firmie. Ustalenie i analiza wydatków, które obejmują między innymi pensje, rachunki oraz zakup surowców, pozwala na obniżanie kosztu produkcji na wiele sposobów. Przedsiębiorstwo osiąga w ten sposób prosperity, chroni się przed zadłużeniem, jednocześnie wspierając pomnożenie majątku i zasobów firmy.

 1. Doświadczona kadra pracowników

  Warto dbać o rozwój, kompetencje oraz kwalifikacje pracowników, dzięki szkoleniom i konferencjom, aby na bieżąco uaktualniać ich wiedzę z zakresu produkcji. Takie rozwiązanie z pewnością przyczyni się nie tylko do efektywniejszej pracy na każdym etapie procesu produkcyjnego, ale również zapewni prawidłowe funkcjonowanie wewnątrz firmy. Podobnie w przypadku zatrudniania nowych osób, świetną opcją okazuje się współpraca z doświadczonym rekruterem, który spośród kandydatów znajdzie odpowiednich pracowników, do konkretnej roli.

 2. Wykorzystanie i wdrożenie nowej technologii

  Nie da się ukryć, że współczesna technologia pozwala usprawnić wiele etapów procesu produkcji, szczególnie z wykorzystaniem nowoczesnych, sprawnych maszyn. Ich niezawodność umożliwia efektywną pracę przez długi czas, dlatego z perspektywy przedsiębiorcy, warto zainwestować w profesjonalnie i solidnie wykonane maszyny. Szczególnie, jeśli producent oferuje usługę serwisowania i możliwość przeprowadzania analiz funkcjonowania sprzętu, dzięki czemu możliwy jest dokładniejszy audyt produkcji.

 3. Redukcja zapasów

  Dzięki redukcji zapasów można zdecydowanie ograniczyć koszty produkcji, ponieważ nakładając limity zadań i kontrolując wszystkie pojedyncze etapy pracy, nie trzeba martwić się magazynowaniem produktów, których firma nie będzie w stanie sprzedać. Jest to możliwe dzięki wyznaczeniu konkretnych zadań danym grupom pracowników, przy pomocy których każdy wie, czym się zajmuje i komunikacja przebiega sprawnie, co w przypadku wielozadaniowości mogłoby być znacznie utrudnione.

 4. Przystosowanie wewnętrznej logistyki firmy

  Odpowiednie rozplanowanie pracy, szczególnie w przypadku branży produkcyjnej to podstawa prawidłowego działania całego systemu. Bardzo dobrą opcją, w przypadku bardziej skomplikowanych zadań, okazuje się MES, czyli system informatyczny, dzięki któremu w prosty sposób można nadzorować i kontrolować stan produkcji, sprzętu lub surowców. Pozwala to firmie szybko reagować na ewentualne problemy, dzięki czemu koszty przeznaczone na audyt produkcji są w konsekwencji niższe.

 5. Zwiększenie morali i poprawa atmosfery

  Obniżanie kosztu produkcji jest możliwe również dzięki odpowiedniej atmosferze panującej w przedsiębiorstwie. Chcąc zintegrować zespół, organizuje się wyjazdy integracyjne lub imprezy, jednak na co dzień, komfort zapewniają również drobne gesty, czyli pochwała, premia lub bonusy za efektywną pracę. Takie podejście nie tylko buduje fundamenty zespołu, ale zapewnia pracownikom satysfakcję, zwiększając ich skuteczność i chęci do pracy.

 6. Wykorzystywanie nowych pomysłów

  Kiedy pracownicy czują się swobodnie w miejscu pracy, częściej są zaangażowani i chętniej na bieżąco podejmują inicjatywę, przedstawiając własne pomysły na udoskonalenie konkretnych elementów procesu produkcji. Jako że specjaliści na co dzień pracują z maszynami i sprzętem, posiadają wiedzę z pierwszej ręki, na temat tego, co sprawdza się dobrze, a które elementy można udoskonalić lub jakie znaleźć alternatywne rozwiązania. Zapewnia to z jednej strony szybszą pracę, z drugiej docenia się pracownika.

 7. Oszczędzanie energii elektrycznej

  Na wstępie należy przeprowadzić analizę potrzeb pracowników i niezbędnych wytycznych dotyczących stosowanego sprzętu, aby zadbać o podstawowe minimum wymagane do zachowania prawidłowego przebiegu procesu produkcji. Kompleksowe podejście do oszczędzania energii gwarantuje zachowanie aktualnego stanu produkcji lub nawet jego udoskonalenie, przy ograniczeniu rachunków za energię. Podkreślenie dbania o środowisko przekłada się na także na pozytywny wizerunek oraz możliwość uzyskania unijnych dotacji.